STOWARZYSZENIE RODZIN KATOLICKICH
ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ​

STOWARZYSZENIE RODZIN KATOLICKICH
ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ​

Od 1990 r działa w naszej archidiecezji Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (powstało jako drugie w Polsce), które w tej chwili liczy około 600 członków skupionych w 28 kołach parafialnych. 
Głównym miejscem pracy Stowarzyszenia są Koła Parafialne, które działają w konkretnym środowisku i są uwrażliwione na potrzeby i problemy jego rodzin. 

Do zadań Stowarzyszenia należy między innymi: 

  •  troska o zachowanie i właściwy rozwój życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, 
  • szeroko rozumiana troska o małżeństwa i rodziny, 
  • praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży np. Stowarzyszenie powołało i prowadzi 10 szkół katolickich pracujących w 5-ciu Zespołach *
  • podejmowanie inicjatyw politycznych, społecznych i gospodarczych mających na celu wszechstronną pomoc rodzinie. 

Na działalność Stowarzyszenia w sferze formacyjnej składają się między innymi:

  • dni skupienia (dla całego Stowarzyszenia 4 w roku oraz w poszczególnych Kołach według zapotrzebowania i zgodnie z realizacją programu formacyjnego),
  • pielgrzymki,
  • parafialne dni rodziny często organizowane w formie festynów,
  • wykłady i warsztaty oraz spotkania formacyjne w kołach parafialnych,
  • dni skupienia dla nauczycieli szkół Stowarzyszenia, rodziców i uczniów (m. in. wyjazdy formacyjno – integracyjne), udział członków Stowarzyszenia w Rekolekcjach Małżeńskich typu Marriage Encounter oraz Porekolekcyjnych Spotkaniach Małżeńskich (rodzice + dzieci), uczestnictwo we Mszach św. w intencji rodzin (w parafiach) i w spotkaniach z elementami katechezy i dzielenia się swoim przeżywaniem wiary,
  • udział w uroczystościach kościelnych i narodowych,
  • organizowanie bali i zabaw bezalkoholowych ze zbiórkami na cele statutowe (ochronki, kolonie charytatywne, pomoc potrzebującym) jest elementem jednoczącym i promującym pozytywne wzorce,
  • udział w zajęciach z młodzieżą dotyczących przygotowania do małżeństwa i życia w rodzinie,
  • akcja zapraszania do swoich domów starszych dzieci z domów dziecka i innych placówek opiekuńczych daje możliwość przekazania wartości,
  • spotkania rodzin,
  • prowadzenie ochronek, kolonii, zimowisk,
  • akcje charytatywne,
  • imprezy okolicznościowe (Dzień Dziecka, Św. Mikołaja, opłatek, itp.)
  • i inne formy podejmowane przez członków Stowarzyszenia w ich środowiskach.

Te działania służą promocji wartości chrześcijańskich, promocji zdrowej rodziny opartej o wiarę i jej wiernej w różnych sytuacjach codzienności (Katowicki Kongres Rodziny 1997), a także w sytuacjach ekstremalnych (np.: Marsz w Obronie Życia, apel Nie zabijaj,). Aktywne włączenie się w referendum i wybory do parlamentu europejskiego poprzez promowanie i popierania konkretnych stanowisk i ludzi znanych z postaw i działań zgodnych z zasadami Ewangelii- to mała cegiełka w dążeniu do tego, by reprezentowały nas osoby kompetentne i równocześnie etyczne. Systematyczna współpraca naszych Szkół ze szkołami innych krajów Europy zbliża i pozwala lepiej się rozumieć (m. in. Belgia, Niemcy, Włochy, Francja). 

Chociaż zasadniczym miejscem działania Stowarzyszenia jest parafia, istotne jest to, że powstała Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, co umożliwia działania na forum krajowym. Ważne jest to, że Stowarzyszenie stanowi miejsce spotykania się i płaszczyznę współpracy liderów i członków różnych wspólnot i ruchów, a dzięki posiadanej osobowości prawnej szersze działania są bardziej skuteczne i dają w praktyce większe możliwości. Szerzenie pozytywnych wzorców i promowanie dobra daje szansę, że świat wokół nas może stać się lepszy. Zarząd Główny dokłada wszelkich starań, aby zaktywizować środowiska rodzin katolickich i zachęcić je do stowarzyszania się. Sprawa ta ma szczególną wagę w obecnej sytuacji społeczno-politycznych przemian, które nie powinny odbywać się bez świadomego głosu katolików, a szczególnie rodzin katolickich. 

Członkowie Zarządu Głównego pełnią dyżur w każdy wtorek od 17.00 do 18.00 w Siedzibie Stowarzyszenia w Katowicach (ul. Plebiscytowa 49a). 

Małżonkowie i narzeczeni

Małżonkowie 

Polski program Rekolekcji Małżeńskich typu Marriage Encounter powstał w katowickim Duszpasterstwie Akademickim w 1977 roku. Rekolekcje małżeńskie są rekolekcjami zamkniętymi, trwającymi od godziny 18.00 w piątek do godziny 16.00 w niedzielę. Są one przeznaczone dla małżeństw sakramentalnych. W zasadzie są to rekolekcje dla dobrych małżeństw, tzn. takich, które chcą żyć w jedności, umacniać i pielęgnować swoją miłość, choć przeżywających czasem różne trudności. Uczestniczą jednak w nich również i tacy małżonkowie, dla których stanowią one przysłowiową “ostatnią deskę ratunku” lub są pomocą w ponownym odkrywaniu swojej miłości. Rekolekcje rozgrywają się wyłącznie pomiędzy małżonkami – lecz w klimacie i atmosferze wytworzonej przez grupę. Skrótowo, to intensywny kurs uczenia się, bądź rozwijania sztuki komunikacji także na płaszczyźnie uczuć, który może ułatwić wzajemne relacje w życiu codziennym i w sytuacjach ekstremalnych. Jest to praktyczne zwrócenie uwagi, podkreślenie, a czasem wręcz nauczenie zasad, które mogą być wykorzystywane przez małżonków w celu budowania porozumienia w małżeństwie i rodzinie. 

Narzeczeni 

Na bazie doświadczeń związanych z prowadzeniem Rekolekcji Małżeńskich typu Marriage Encounter powstał w katowickim Duszpasterstwie Akademickim program bezpośredniego przygotowania do małżeństwa metodą dialogową opracowany przez kapelana i parę koordynującą Rekolekcji Małżeńskich: ks. Stanisława Puchałę,  Teresę i Eugeniusza Malickich. 

Są to spotkania dla narzeczonych, które odbywają się w formie 9-ciu cotygodniowych dwugodzinnych spotkań zakończonych dniem skupienia. Skrócona wersja przygotowania do małżeństwa jest również prowadzona w formie weekendowych rekolekcji zamkniętych. W spotkaniach uczestniczą oboje narzeczeni. 

Czas pomiędzy spotkaniami jest także czasem dialogu na zaproponowane jako zadanie domowe tematy. 

Nasze szkoły i przedszkola

Szkoły i przedszkola prowadzone przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej:

Skip to content